Bir Bursa Hatırası

Hazırlayan: Mustafa Baki Efe

Yayın Yılı: 2014
272 sayfa
İthal Kağıt
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:978-975-6799-75-8
Dili: Türkçe
Tür: Hatıra

20. yılımızdayız. Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi 1994’ten beri, 20 yıldır Bursa’da kültürün, sanatın, bilginin ve irfanın derin köklerimizden hareketle yeniden ihyasının mücadelesini veren bir gönüllü kuruluştur. Sevdamız, aşkımız ve en büyük derdimiz yeniden bir medeniyet inşası ve ihyasıdır. Bütün gayret ve çabamız, bütün hayallerimiz ve ızdıraplarımız, şahsi ihtiraslarımızın çok uzağında olarak, bu medeniyet rüyamızı gerçekleştirmek ve var kılmaktır.
Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubemizin kuruluşunun 20. yılındayız. Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi de kuruluşunun 35. yılını idrak etti. 35 yıldır Türkiye’de, 20 yıldır Bursa’da yerel, ulusal ve uluslararası icra ettiğimiz programlarımızla, daima medeniyet eksenli düşünerek, fikir ve sanatın çilesini çektik. Nice programlar gerçekleştirdik bu kapsamda.
Elbette bu mücadele bizimle başlamadı. Çok daha eskilerdedir bu varolma savaşımız. İzinde yürüdüğümüz, daima fikirleri bize rehberlik etmiş olan Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil bu medeniyet ihya ve inşasının öncü ustaları, öncü mütefekkirleri olmuşlardır. Hepsini rahmet ve minnetle anıyoruz. Hayatta olanlara hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyoruz.
Bu doğumun ve bu yeniden dirilişin sancısız olmayacağının da idrakindeyiz. Bugün yaşayan şairlerimiz, sanatkârlarımız, ilim ve irfan ehli bilginlerimiz, musikişinaslarımız, hattatlarımız, mimarlarımız ve devlet adamlarımız var bunun sancısını çeken, acısını duyan. Sayımız az da olsa, sesimizi henüz duyuramamış olsak da milletimize ve iktidar sahiplerine ve derdimizi tam olarak anlatamamış olsak da, sözümüzün gücüyle bir gün mutlaka sesimiz işitilecektir. Sahih tefekkürümüz ve bizi susturan kalbimizin inceliği bir gün mutlaka anlaşılacaktır.
Bu yolda yürürken geride nice hatıralarımız kaldı. Yaşadığımız zamanlar ve sığındığımız nice mekânlar. Dostluklarımız, sohbetlerimiz ve o ince dertlerimiz. Kitaplarımız, yazılarımız ve şiirlerimiz. Ve gök kubbede kalan hoş sadamız. Bunlar hiçbir zaman unutulmayacak ve daima hayırla ve vefa ile anılacaktır. Yoldaşlığımızdan ve gönüldaşlığımızdan doğan o samimiyetimiz, bizden sonra gelecek kuşaklara bir ilham kaynağı olacaktır. Ve bu mütevazı kitapta derlemeye çalıştığımız kıymetli hatıralarımız, yakın tarih Bursa’sı hakkında ve bu şehirde verilen medeniyet mücadelesi hakkında gelecek kuşaklara bilgi verecek ve rehberlik edecektir.
Bu vesile ile bu mütevazı kitabı Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 35. Yılına, Bursa Şubemizin kuruluşunu 20. yılına armağan ediyoruz. Davetimize icabet ederek hatıralarını kaleme alıp bize yazı gönderme lütfunda bulunan bütün yazar ve şair dostlarımıza teşekkür ederiz.
“Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır” Aliya İzzetbegoviç Kadim medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa edecek nice güzel kitaplar yazılması duasıyla.